Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sivas 23 °C
Az Bulutlu

Mehmet Âkif ERSOY ve İstiklal Marşı Yılı

10.01.2022
509
A+
A-

Aziz Kardeşlerim!

Efendim, hepinizin bildiği üzere;
2021’in, İstiklal Marşı’nın yazılmasının ve TBMM tarafından kabul edilmesinin 100. yılı olduğuna dikkat çekilerek  verilen önergeyle İstiklal Marşı’nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Hakkında Kanun’a bir geçici madde eklenmesi suretiyle 2021 yılının İstiklal Marşı yılı olarak ilan edilmesinin öngörüldüğü ifade edilmişti.

Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Recep Tayyip Erdoğan, vatan, millet ve din sevgisinin aktifleşmesinin bir tezahürü olarak 6 Mart  2021 tarih ve 31415 sayılı Resmî Gazetede yayımladığı  Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile 2021 yılını “Mehmet Âkif ERSOY ve İstiklal Marşı Yılı “olarak  kutlanacağını Aziz milleti ile paylaştı.

Millî Mücadele’nin manevi lideri Mehmet Akif Ersoy’u ebedi âleme irtihalinin 27 Aralık 2021  85.yıl dönümünde  sonsuza kadar ; her daim hürmet, rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.

Mehmet Âkif Ersoy, Türk edebiyatının en büyük şairlerindendir. Türkçede en çok basılan şiir kitaplarından biri olan Safahat onundur. O, hayatının hemen her safhasında şiirle uğraştı ve daha çok şair kimliğiyle tanındı. Bu itibarla onun portresine bakanlar, öncelikle şair Mehmet Âkif’i görürler; manzum hikâyeleri ve özellikle epik şiirleriyle, Hakk’a inanan bir milletin sesi olan şairin portresidir bu…

Mehmet Akif, sadece kendi çağının değil sonraki nesillerin inşasına da katkıda bulunan eserleriyle gerçek bir mütefekkirdir. Onun sözleri etkilidir, çünkü her sözü yaşamından süzülmüş ve her kelimenin bedeli ödenmiştir. 27 Aralık 1936’da sona eren dünya hayatının her anı mücadele ve murakabe ile geçmiş; muzdarip ama daima umutlu, samimi ve ahlaklı bir ömür sürdürmüştür.

İstiklalimizin şiirini yazmak da Mehmet Akif’e nasip olmuş ve bir dönüm noktasında İstiklal Marşı, Türk milletinin kükreyen sesi olmuştur.

Mehmet Akif; cehalete, taassuba ve haksızlığa her zaman karşı duran bir erdem ve hakikat insanıdır ve hiçbir zaman muktedirlerin safına katılmamıştır. Onun yalnız, yoksul ve onurlu hayatını çok iyi bilmek ve aydınlığından istifade etmek görevimizdir.
Bu vesile ile;
Söz üstatlarının yanında bu fakir de, gönlündeki vatana hizmet etme sevinci, gençliğe olan ümidi,  İstiklal Şairimizin rüyası Asım’ın  Nesline ,Asım ve Asım olmayı anlatmaya  her zaman  ve  her mekanda gayret ediyorum.
Değerli Dostlar!

Mehmet Akif Ersoy, milli mücadele ruhunun ve İstiklal Marşı’mızın şairi olmakla birlikte
maddi ve manevi hayatımız üzerinde derin tesirler icra etmiş sembol şahsiyetdir.

Mehmet Akif’in   İstiklal ve istikbal  mücadelemizin en çetin  günlerinde  Mehmet Akif ERSOY tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı 12 Mart 1921 tarihinde  Milli Marş olarak kabul edilmiştir. Büyük zorluklar la kazanılmış bağımsızlık mücadelesinin  abidevi ifadesi olan milli marşımızın,ülke sathında bütün millete şamil olarak milli benlik ve kimlik haline dönüşmüştür.
“İstiklal Marşı “hepimizin birlik ve dirlik içinde buluştuğunun resmidir.
İstiklal Marşımız,Özgürlük, bağımsızlık ve milli mücadelenin en önemli belgelerinden biridir .
İstiklal Marşımız milletimizin özüdür.
Tek vatan, tek millet, tek bayrak ve tek devlet şiarının şiiridir, sesidir.

“Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın.” diyebilen  Mehmet Akif Ersoy çağlar ötesi bir düşünürdür.

İdealist insanlar ,eğitime önem verirler.
Gerçek bir ideal uğruna güzel yetiştirilmiş nesiller, hemen her milletin öncelikli arzusudur.
Asım’ın Nesli Milli Şairimizin  adeta Kızıl elmasıdır.

Gençlik ülkemizin umududur. Geleceğidir.
Gençler 21. Yüzyılın daha büyük, daha güçlü Türkiye’sinin de mimarlarıdır.
Bu nesil, İstiklal Şairimiz Mehmet Akif’ in Asım’ın nesli olarak tanımladığı nesildir.
Bu gençlik hayatının hiçbir anında, ona sahip çıkanların başını öne eğdirmedi, bundan sonrada eğdirmeyecektir.

Bu gençliğin özü doğru, sözü doğrudur .
Bu gençlik, Anadolu kıtasındaki  dava taşını gediğine koyan bir gençliktir.

Kıymetli Gençler:
Milli ve yerli değerlerle donanmış, bir ayağı sapasağlam kendi topraklarına bağlı iken diğer ayağıyla  dünyayı dolaşan, aklının, ilminin ve inandığı tüm değerlerin savunucusu bir gençlik yetiştirmek ancak eğitim alanı başta olmak üzere halihazırda bir çok alanda ortaya konulduğu gibi büyük projelerin  hayata geçirilmesiyle  mümkün olabilecektir.

Allah Mehmet. Âkif  Ersoy’a râhmet eylesin ve makamı  Cennet -i ala olsun.
Bu vatan ve millet için, din ve namus için kutsal değerleri için ömürlerini vakfetmiş bütün ecdadımızın gazi ve şehitlerimizin ruhları şad olsun.
Değerli Dostlar
Niyet Hayır ,Akibet Hayır…
Olur.İnşallah.
Kalın sağlıcakla…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.