Dolar 33,0568
Euro 36,0263
Altın 2.553,54
BİST 11.144,62
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sivas 28 °C
Az Bulutlu

Kurt üzümünün sağlığa etkileri

26.02.2024
21
A+
A-

 

KURT ÜZÜMÜNÜN SAĞLIĞA ETKİLERİ

 

Kurt üzümü, sağlıklı yaşamın korunması, sürdürülmesi ve olabilecek bozulmaların önlenmesi konularında olağanüstü içeriği ile insanlara yararlı bir meyvedir. Kurt üzümü bir meyvedir; sindirimi kolaydır, olduğu gibi yenilebilir, değişik ürünlere işlenebilir, ilaç değildir, yan etkileri yoktur.

 

Korunması gereken sağlık nedir; sağlık yalnız hastalık ya da sakatlığın olmayışı değil, bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir.

 

Hastalık nedir; hastalık değişik etmenlerin organ ve sistemlerde yaptıkları değişiklikler sonucu, organ ve sistemlerin görevlerini yapamaz duruma gelmesidir. Hastalıkların kaynağı besinlerle alınan enerji fazlalığı, bedensel aktivite azlığı aşırı gerginlik enfeksiyon (yangı, iltihap ve bulaşma) ve risk faktörlerinin çokluğu, serbest radikal hasarlarının artması gibi etmenlerdir.

 

Kurt üzümü meyvesinin içeriğinde olan bileşikler, hastalık kaynakları ile mücadele edip onları baskılayarak sağlığın korunmasını sağlarlar. Bunun nasıl olduğunu görelim. Kurt üzümünün sağlığı korumadaki etkilerinden biri antioksidan kapasitesi en yüksek insan gıdası olmasındadır. Antioksidan kapasite, antioksidan maddenin insan dokusunda ne kadar radikal oksijen tutabildiğinin ölçüsüdür; ORAC değeri olarak ifade edilir; kurt üzümünde bu değer 25 000; en yakın bitki erikte 5700 kadardır.

 

Yüksek derecede aktif olan serbest radikaller farklı moleküller ile kolayca reaksiyona girer ve böylece hücreye, dokuya zarar verir. Antioksidanlar, serbest radikallerle bağ kurarak onların zararlarını önlerler. Bu özellikleriyle hücrelerin anormalleşme ve sonuç olarak tümör oluşturma risklerini azalttıkları gibi hücre yıkımını da azalttıkları için, daha sağlıklı ve yaşlılık etkilerinin daha az görüldüğü bir hayatı yaşama şansını yükseltirler. Çünkü serbest radikaller hücrelerin işleyişini bozarak hastalıklara, yapısını bozarak yaşlanmaya neden olurlar.

 

İnsan vücudu serbest radikallere karşı kendini enzimler ve antioksidanlarla savunur. Enzimler insan vücudunda yapılırlar; antioksidanlar yiyeceklerle alınmak zorundadırlar. Araştırmalara göre metabolizmada günde 10 000 radikal saldırı olur; enzim sistemi bir bölümünü engeller, yiyeceklerle alınması gereken antioksidan değeri 3 000- 5 000 ORAC kadardır.

 

Vücut metabolizması sırasında üretilen serbest radikaller ve bunların temizlenmesi ile ilgili antioksidan sistem elemanları arasındaki dengenin serbest radikaller lehine bozulması durumunda oksidan stresi denir ve temizlenmeyen radikaller vücutta birikir. Kanser, kalp-damar-kan hastalıkları, sinir sistemi hastalıklarının oluşumunda etkili olduğu düşünülen oksidan stresi, aynı zamanda depresyon, şizofreni gibi ruhsal bozuklukların ortaya çıkmasının sorumlularından birisi olarak görülmektedir.

 

Yaşlanma, insanın bedensel ve ruhsal işlevlerinin zaman ilerledikçe azalmasıdır. Yaşlanma doğal ve kaçınılmaz bir olaydır. Sağlıklı kalmada amaç, yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve vücudun sağlıklı yaşlanmasını sağlamak olmalıdır. Bazı araştırıcılara göre yaşlanma, metabolizma işleri sırasında oluşan ve temizlenmeyen serbest radikallerin dokularda birikmesi sonucu oluşan hasarlar nedeniyle olmaktadır. Güçlü antioksidan kaynaklarıyla beslenerek serbest radikal birikmesi kontrol edilebilir.

 

Kurt üzümü gıda ile alınabilecek kuvvetli antioksidanların tümünü bu kadar yüksek miktarda içeren tek bitkidir.

 

Vitaminler, hayatın sağlıklı sürdürülebilmesi için gerekli olan, vücutta üretilmeyen, bu nedenle mutlaka dışarıdan alınması gereken bileşiklerdir. Vücuttaki bileşiklerin bir parçası değillerdir; daha çok yönlendirme- düzenleme ile görevlidirler. Yağda eriyen A,D, E ve K vitaminleri depolanabilir; suda eriyen B grubu ve C vitamini depolanamaz, gündelik olarak alınmak zorundadırlar, eksiklikleri daha çok görülür. Üstünde en çok araştırma yapılan antioksidan vitaminler E ve C dir. Kurt üzümünün antioksidan özelliği büyük ölçüde içerdiği vitaminlerden gelir.

 

Kurt üzümünün içindeki E Vitamini’nin yararları: E vitaminin kimyadaki adı alfa tokoferoldür; hücre zarında bulunur; hücre zarının seçici geçirgenliğini sağlar. Vücut onarımı- yeniden yapılması (reprodüksiyon), kas işlevleri ve pek çok vücut işlevi için gereklidir. E vitaminin kalp hastalıklarını azalttığı görüşü oldukça kuvvetlidir. Bir tıp dergisinde (New England Journal of Medicine) yayınlanan iki makalede, E vitaminini gündelik olarak alanlarda kalp hastalığının yarı yarıya azaldığı gösterilmiştir.

 

Antioksidan bileşikler birlikte çalışarak, ayrı ayrı gösterdikleri etkinin toplamından daha yüksek etki gösterirler; Kurt üzümünde bulunan C vitamini, E vitamini ile birlikte çalışarak kanda kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL nin oksidasyonunu engeller. Yapılan araştırmalarda LDL nin oksidasyonunu yalnızca C vitamini %15 azaltırken tek başına E vitamini %50; E ve C vitaminleri birlikte %78 oranında azaltmıştır.

 

E Vitamini hücre zarında çalıştığı için yaşlanma belirtileri olan deri kırışıklıklarının oluşmasını engeller; hücre zarının yapısı bozulmadığı, elastik kaldığı için sağlıklı görülür.

 

E vitamini erkek kısırlığını azaltır; sperm üreten testis hücrelerinin zamanla azalmasını engeller; sperm hücrelerinin ömrünü uzatır, sperm hacminde etkinlik oranını yükseltir.

 

E vitamini yağda erir ve dokularda biriktirilir, vücut gerektikçe buradan kullanır.

 

Kurt üzümünün içindeki C vitamin’in yararları: kimyadaki adı askorbik asittir. Enfeksiyonlardan korur, serbest radikalleri yakalar, bağ dokularını güçlendirir, hayat aktivitelerini artırır, yaraları iyileştirir, stresi azaltır, alerjilere karşı vücudu savunur, demir mineralinin dolaşım ve değerlendirilmesinde çok önemlidir. C vitamini eksikliğinde dış eti kanamaları sık sık burun kanaması, soğuk algınlığına çabuk yakalanıp geç iyileşmek, kalp ritmi bozuklukları, yaraların çok uzun sürede iyi olması görülür.

 

C vitamini, işlenmiş yiyeceklerde çokça bulunan nitratlardan, kanser yapıcı olan nitrozamin oluşumunu engeller. Bu konuda yapılan üç çalışmada da nitrozamin oluşturulan hayvanlara verilen C vitaminin tümör oluşmasını önlediği bulunmuştur.

 

Amerikan tıp dergilerinden biri (American Joumal of Clinical Nutrition) C vitamini ile kanser arasındaki ilişki konusunda 46 adet makale yayınlanmış; bunlardan 33 tanesinde gündelik C vitamini almanın kanserden korunmada etkili olduğu yazılmıştır.

 

C vitaminin vücuttaki en önemli görevi kalojen sentezidir. Kalojen, insan vücudunda cilt, saç, tırnak ve eklem kıkırdak dokusu proteinlerinin %80 inin oluşturan ve yüksek miktarda amino asit içeren bir proteindir ve insanda bulunan toplam proteinin dörtte biri kalojen yapısındadır. Kurt üzümü içerdiği C vitamini ve amino asitlerle kalojen sentezini kolaylaştırır. Kalojen, derinin ve iç organların esnekliğini sağlayan ana yapısal proteindir.

 

Kemikler ve dişler de kalojene eklenen mineral kristalleriyle oluşmuştur. Kalojen vücudun yapısını oluşturur.

 

 

 

Kurt üzümünde bulunan A Vitamininin yararları:

 

Göz sağlığını korumak için temel besleyicidir; araştırmalar göstermiştir ki, yeterli düzeyde A vitamini almak, ilerleyen yıllarda oluşabilecek görme sorunlarını önlemektir. Görme, üreme ve büyüme için gerekli olan bileşiktir. Vücudun dış yüzeyini ve organların iç yüzeyini örten epitel dokunun sağlamlığını sağlar. Enfeksiyonlara karşı vücudun doğal savunma birimleri olan akyuvarların üretimini artırır.

 

Güneş ışınlarından deriyi korur, hasarlı deriyi onarır, deride oluşan yaşlanma belirtilerini geciktirir.

 

Cinsel isteği oluşturan erkeklik hormonunun üretimine katkıda bulunur.

 

Kurt üzümünde bulunan B Vitamin Gurubunun yararları:

 

On iki kadar B vitamini vardır. Her zaman bir arada bulunurlar; B kompleks (karmaşık) vitaminler de denir.

 

Karbonhidratlar insanların ana besin kaynaklarından biridir. Karbonhidratlar vücut tarafından ancak B vitaminleri varlığında değerlendirilirler. Karbonhidratlar herhangi bir nedenle değerlendirilmediği zaman yağ olarak depolanır; sağlıksız kilo artışının ilk nedeni budur.

 

Sinir sisteminin düzenli çalışmasında ve sinir sistemi hastalıklarından korunmada çok önemlidir. Vitamin B3 denilen nikotinamik asit, sinir dokusu tahrip edilen farelerde (Multiple Skleroz MS hastalığı benzeri bir durumda) doku bozulmalarını durdurmuştur.

 

B vitaminleri yokluğunda sinir sistemi yıpranmasından dolayı, dikkat azlığı, genel sağlık görünümünde olumsuzluk, sinirlilik, yorgunluk, isteksizlik, agresif-depresif ruh hali gibi günümüzde sıkça karşılaşılan durumlar ortaya çıkar.

 

Kurt üzümünde bulunan Selenyum’un yararları:

 

Hücreleri koruyan antioksidasyonda kilit mineraldir. Vücudun doğal antioksidan sisteminde bulunan glutasyon peroksidaz enzimi, hücreleri oksidasyon ve reaktif kimyasalların zararlı etkilerinden koruyan en önemli enzimdir ve bu enzimin yapı taşı selenyumdur.

 

Karaciğerin ve pankreasın yağlanmasını önler.

 

Erkekler için selenyum çok önemlidir. Normal sperm morfolojisi ve yapımı için gerekli proteinin yapısında selenyum bulunur. Bu işlevin üreme üzerinde önemli etkisi vardır. Yıllardan beri yapılan pek çok araştırma, C vitaminin etkili bir kanser önleyici olduğunu bulmuştur. Lipitlerin (yağların) oksitlenmesini engellediğinden doku değişimleri oluşmaz; kanser hücresi oluşumu engellenir; yaşlanma yavaşlatılır.

 

İnsan vücudunda kimyasal işlemlerle enerji üretilir ve harcanır. Bu işlemler sırasında selenyum ve E vitamini ortak çalışarak hücreleri oksidasyon stresinden korur; birlikte yürüttükleri birçok işlemde, birinin yetersizliği diğeri tarafından işlevsel olarak tamamlanır.

 

Selenyum bağışıklık sisteminin çalışmasında çok etkilidir. Selenyum eksikliğinde antijenik yanıt denilen bağışıklık sisteminin savunma düzeyi düşer; sık hastalanmak geç ve zor iyileşmek bağışıklık sisteminde sorun var demektir.

 

İnsanların sağlıklı yaşamasında tehdit olan önemli hastalıklarda Kurt üzümü içeriğinin yararları şöyle anlatılabilir.

 

Kalp-damar hastalıkları: Yağ, kan içinde erimediğinden damarlarda lipoprotein denilen bileşikler içinde taşınır; kolesterol olarak adlandırılan bu bileşik yağ benzeri bir yapıdır ve bütün hücrelerde bulunur. LDL kolesterol hücre zarının yapımında ve bazı hormonların üretiminde kullanılır. Vücutta ihtiyaçtan fazla kolesterol varsa, bu fazlalık kan dolaşımında kalır. Zaman içerisinde LDL kolesterol küçük ve yoğun parçacıklara bölünür, bunlar damarların duvarlarında birikir, plak denilen bu birikintiler damarı daraltır, zamanla tıkarlar.

 

Damar tıkanıklığı kalpte olursa kalp krizi, beyinde olursa felce neden olur.

 

Kurt üzümü içerdiği kuvvetli antioksidanlarla LDL kolesterolün oksitlenmesini engeller, plak oluşmaz; siperon (cyperone) kan basıncını dengeleyerek yüksek basıncın damar duvarlarına yapabileceği hasarın oluşumunu önler; antosiyan (antocyanin) damar dayanıklılığını artırır; flavonidler atar damarların açık kalmasını ve damarların esnek olmasını sağlar. Beta-sitesterol, kanda LDL kolesterol ve trigliserit miktarını düşürür, kan yoğunluğunu azaltır.

 

Kanser nasıl oluşur: kanser, hücre bölünmesi sırsında kalıtım materyali olan DNA nın kendini yanlış kopyalaması soncu oluşan yeni hücrenin farklılaşmasıdır. Her gün insan DNA sın da on binin üstünde değişiklik olur fakat bağışıklık sistemi her milisaniyede bir vücudu tarar ve değişmiş hücreyi yok eder. Bağışıklık sistemi yetersiz kaldığında, bozulduğunda farklılaşan hücre fark edilmez. Yok, edilmeyen hücre kontrolsüz üreyerek bulunduğu dokuyu işgal eder, zamanla komşu dokulara geçer; kan ve lenf dolaşımı yoluyla bütün vücuda yayılır.

 

Kurt üzümü kanserden nasıl korur: Bağışıklık sistemini güçlendirir, kanser önleyici element olan germanyum içerir. Antioksidan bileşikler DNA nın kendini yanlış kodlamasına neden olan radikalleri yok eder. Betain maddesi DNA yı kontrol eder, hasarlı yerleri onarır.

 

Kurt üzümü içeriğinde olan amino asitlerin varlığında bir çok kanser türünde anti-tümör direncin oluşmasında etkili olan İNTERLÖKİN-2 (IL-2) proteinin üretimi artar; aynı zamanda IL-2 proteini, bağışıklık sisteminin vücudu taramakta kullandığı bileşiklerden biridir. Kurt üzümü selenyum içeren bir gıdadır; kanser hastalarında selenyum eksikliği bulunmuştur. Beslenmede selenyum eksik olduğunda kanserden korunma yeterli değil demektir.

 

Şeker hastalığı nasıl oluşur: Sağlıklı insanlarda besinlerle alınan şeker, pankreas tarafından salgılanan insülin hormonu yardımıyla hücre içine girer, orada yakılarak enerjiye dönüşür.

 

Şeker hastalarında şeker hücre içine giremez kan dolaşımında kalır. Hücreler enerji kaynağından yoksun kalırken, şeker miktarı yüksek kan vücutta dolaştıkça dokularda, organlarda hasar oluşturur. Kan dolaşımında uzun süre kalan şeker, kan tarafından taşınan diğer bileşiklerle sağlıklı olmayan bağlar kurar, şekerleşme-karamelleşme denilen olay sonucu sakız benzeri sağlıksız moleküller, hücre ve hücre içi organ ellerin üstüne yapışıp kalırlar; organ yetmezlikleri böyle oluşur. Kurt üzümü içeriğinde olan krom ve magnezyum mineralleri varlığında insülin hormonu şekeri hücrelere daha rahat girdirebilir. Krom varlığında pankreas aşırı üretim yapmaz, yıpranmaz. Selenyum pankreasın yağlanmasını önler. Pankreasın yağlanması insülin direncini yükseltir.

 

Farelerle yapılan bir deneyde, günde 1 gram kurt üzümü yemi yiyen farelerde iki hafta sonra kan şekeri %41 oranında düşmüş ve kana kırmızı rengi veren hemoglobinin karamelleşmesi %22 oranında azalmıştır.

 

Tavşanlarla yapılan başka bir denemede şeker hastası tavşanlara tam meyve olarak Kurt üzümü verilmiş 10 gün sonra şeker hastalığı göstergelerinde iyileşmeler görülmüş kan şekeri ve LDL kolesterol miktarı azalmış, iyi denilen HDL kolesterolde artış gözlenmiştir.

 

Son Söz: İnsan ömrünü kısaltan ya da yaşam kalitesini düşüren hastalıklardan korunmada ve onlarla mücadelede bileşkelerin önemleri kesindir. Ve bu bileşiklerin ortak etkilerinin sağlıklı kalmada daha etkili olduğu pek çok çalışmayla tekrar tekrar gösterilmiştir.

 

Bunun en sağlıklı yolu, vitamin h

apları yerine koruyucu bileşikleri doğal halleriyle gıda olarak almaktır.

 

 

Virüs yok.www.avg.com

YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.