Dolar 32,8542
Euro 35,1941
Altın 2.450,30
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sivas 30 °C
Hafif Yağmurlu

HRD Antwerp üzerinden gerçekleştirilmeye çalışılan manipülasyonlara kurban edilmemelidir

20.10.2021
292
A+
A-
HRD Antwerp üzerinden gerçekleştirilmeye çalışılan manipülasyonlara kurban edilmemelidir

HRD Antwerp üzerinden gerçekleştirilmeye çalışılan manipülasyonlara kurban edilmemelidir

HRD Antwerp İstanbul Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan ve kendi iş kollarını ilgilendiren bir habere karşı yazılı bir açıklama yaptı.

HRD İstanbul Laboratuvarının TÜRKAK Türk Akreditasyon Kurumu tarafından ISO 17025 akreditasyonu ile kayıt edilmiş olduğu ve 2017’den bu yana denetlendiği belirtilerek, ”bizim işimiz uluslararası standartlarda ve maksimum hassasiyette incelemeler yaparak değerli taş sertifikaları ve mücevher raporları üretmektir. Gerek dünyanın rekabet gücü en yüksek mücevher sektörlerinden birisi olan Türk Mücevher Sektörü ve gerekse değerli taşı-mücevheri olan tüketiciler için hazırladığımız raporların değerini, önemini bilmekte ve buna hak ettiği özeni göstermekteyiz.” denildi.

HRD İstanbul olarak sertifika ve rapor kalitesini yükseltecek AR-GE çalışmalarını yaptıklarını, dünya çapında inovasyonlara imza attıklarını, daha hassas incelemeler yaparak hata oranını en aza indirmeyi başardıklarının altını çizerek şöyle devam ettiler: “ Tüm bu buluşlarımız ve geliştirdiğimiz sistemler bugün dünya çapında kullanılmaktadır. Türk Mücevher Sektörü de, ürettiği ürünleri gerek pırlantaları tek tek mücevher haline dönüşmeden önce sertifikalandırarak gerekse ürün olarak Mücevher Raporu ile dünya pazarlarına arz etmektedir.

Herkes elmas laboratuvarlarına gönderilen değerli taşların sonuçlarının yüksek çıkmasını ister; bundan sonra da isteyecektir. Ancak bu mümkün değildir. Bunu yapmak varlık nedenimizi ortadan kaldırmaktır. Nasıl hastanede kan tahlilinizde olmayan bir değer yazılamazsa bizim yaptığımız işte de aynı durum geçerlidir. HRD’ye değer katan şey raporlarının dünyanın her yerinde sorgulanmadan kabul görmesidir. Bu nedenle HRD belgeli ürünler dünyanın her yerindeki alıcılar tarafından güvenle alınabilmektedir.”

Cumhuriyet Gazetesi’nde çıkan haberi yanıltıcı bularak şunları söylediler: “Türk Mücevher Sektörüne hizmet veren HRD dahil hiçbir pırlanta laboratuvarı, Cumhuriyet Gazetesi’nde 19 Ekim 2021 tarihinde Seyhan Avşar imzasıyla yayınlanan ve hiçbir haber niteliği taşımayan art niyetli iftiraları hak etmemektedir.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan metinde, bir haberde bulunması gereken hiçbir özellik bulunmamaktadır. Pek çok değerli gazetecinin yetiştiği, adeta bir okul olan Cumhuriyet Gazetesi’nde böyle bir metnin haber yerine konarak yayınlanmasını ve bu metni haber diye alıntı yaparak yayınlayan herkesi haberciliğini sorgulamaya davet ediyoruz. Bu haliyle bu metin planlı bir saldırı, iftira kampanyasının parçasıdır. HRD İstanbul olarak bu karalama kampanyasının arkasındakilerle yasal haklarımızı kullanarak hesaplaşacağız.

Haberdeki iddialar bir sokak atışmasında kullanılabilecek şekilde herhangi bir delil, bilgi, belge içermemektedir. Kimin iddia ettiği bile belli değildir. Kaldı ki gazeteciler kendilerine ulaşan iddiaların doğruluğunu araştırmakla mükelleftirler. Bir iddia en az iki yerden teyit edilmeli, iddiaya muhatap olan kişi ya da kuruluşların da iddiayla ilgili görüşü alınmalıdır.”

HRD İstanbul olarak yapılan iddiaların asılsız olduğunu, vermiş oldukları tüm sertifika ve raporlarının arkasında olduklarını vurgulayarak şunları dediler: ”Bugün medyada giderek yayılan metni yazan ve yayınlayan kişi ve kuruluşlar hakkında yasal süreci başlattığımızı ilan etmek istiyoruz. Cumhuriyet Gazetesi ve bu gazetede yayınlanan metni alıntı yaparken HRD görüşüne yer vermeyen tüm kişi, kurum ve kuruluşlar hakkında yasal haklarımızı kullanacağımızı duyuruyoruz.

Türk basını, Türkiye’nin gururu olan kuyumculuk sektörünü, HRD Antwerp üzerinden gerçekleştirilmeye çalışılan manipülasyonlara kurban etmemelidir.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.