Dolar 32,8542
Euro 35,1941
Altın 2.450,30
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sivas 30 °C
Hafif Yağmurlu

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ DE ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİ PROGRAMINA DAHİL EDİLDİ

14.12.2021
235
A+
A-
VAKIF ÜNİVERSİTELERİ DE ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİ PROGRAMINA DAHİL EDİLDİ

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ DE ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİ PROGRAMINA DAHİL EDİLDİ

YÖK tarafından yükseköğretime çeşitliliği getiren “Yükseköğretimde Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” kapsamında yürütülen “Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması Programı”nda belirlenen “Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri” 26 Eylül 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilmiştir.

Ülkemizin öncelikli hedefleri ve alanları çerçevesinde nitelikli bilgi üretmek, disiplinlerarası çalışmaları ve iş birliklerini teşvik etmek, doktoralı araştırmacı insan sayısını artırmak, uluslararası iş birliklerini güçlendirmek ve üniversitelerimizi uluslararası alanda daha görünür kılmak maksadıyla başlatılan Programa, yapılan değerlendirmeler sonucunda belirlenen “11 Araştırma ve 5 Aday Araştırma Üniversitesi” kabul edilmiştir.

Program kapsamında yer alan üniversitelerin performansları Araştırma Üniversiteleri Performans İzleme Endeksi aracılığıyla;“Araştırma Kapasitesi”, “Araştırma Kalitesi” ve “Etkileşim ve İş Birliği” başlıkları altında 32 gösterge kapsamında değerlendirilmiş ve buna göre üniversitelerin sıralama sonuçları şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmıştır.

-Araştırma Üniversiteleri On Birinci Kalkınma Planındaki öncelikli alanlarla eşleştirildi

On Birinci Kalkınma Planı’nın 350.1. nolu tedbirinde yer alan:  Araştırma üniversiteleri yetkinlikleri dikkate alınarak öncelikli sektörlerle eşleştirilecek, belirlenen hedeflere ulaşmak için oluşturulan projelere dayalı iş modelleri uygulamaya konulacak ve bu iş birlikleri desteklenecektir  hükmü gereği, alan eşleştirmeleri YÖK tarafından gerçekleştirilmiş olup; sonuçlar 7 Haziran 2021 tarihinde İTÜ’de yapılan toplantıda kamuoyu ile de paylaşılmıştı.

Buna göre, On Birinci Kalkınma Planı’nda yer alan öncelikli tüm sektörlerin ve alt alanların bir veya birden fazla üniversite ile eşleştirilmeleri, üniversitelerin alan bazında yetkinlikleri çerçevesinde ve üniversitelerin de görüşleri alınarak yapılmıştır. Yapılan bu eşleştirmeler özellikle yatırım programlarında ve karar alma süreçlerinde kullanılmak üzere başta Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla ve kamuoyu ile paylaşılmış olup; program kapsamındaki üniversitelerin eşleştirilen ihtisas alanlarıyla ilgili enstitü, merkez, ortak araştırma merkezi, program gibi akademik birim kurmaları ve aynı öncelikli sektör ve alandaki üniversitelerin ortak çalışmalar yapmaları teşvik edilmektedir.

Bu kapsamda YÖK tarafından Ankara Bilkent Otel’de “Araştırma Üniversiteleri Toplantısı” gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve YÖK Başkanı Erol Özvar’ın ve katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıya, ilgili kurum başkanları, YÖK Üyeleri ile Araştırma Üniversitelerinin Rektörleri ve ilgili Rektör Yardımcıları katıldı.

Toplantıda ilk olarak YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Naci Gündoğan programa ilişkin bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

Sunumun ardından toplantının açılış konuşmalarını gerçekleştiren YÖK Başkanı Erol Özvar, Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesini “Araştırma Üniversiteleri ve Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler” olmak üzere iki koldan yürüttüklerini söyledi. Yükseköğretim kurumlarının daha şeffaf, hesap verebilir ve her düzeyde daha fazla sorumluluk almaları gerektiğini dile getiren Başkan Özvar, program kapsamında yer alan üniversitelerin performanslarının YÖK bünyesinde oluşturulan İzleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde yıllık olarak takip edildiğini ifade etti.

Bu yıl YÖK tarafından Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması Programında önemli değişiklikler yapıldığını söyleyen Özvar, bu değişiklikleri şöyle sıraladı:

– Bundan sonra Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması Programında 20 devlet üniversitesi ile 3 vakıf üniversitesi yer alacaktır.

– “Aday Araştırma Üniversitesi” statüsü kaldırılarak, program kapsamında yer alan tüm üniversiteler “Araştırma Üniversitesi“ olarak adlandırılacaktır.

– Araştırma üniversiteleri performans​larına göre “A1, A2 ve A3” olmak üzere 3 performans grubuna ayrılacaktır.

– Araştırma üniversitelerinin performansları düzenli olarak YÖK bünyesinde kurulmuş olan “İzleme ve Değerlendirme Komisyonu” tarafından takip edilecektir.

– Araştırma üniversitelerine sağlanması planlanan tüm destekler yer aldıkları performans grubuna göre farklılaştırılacaktır.

Konuşmasının sonunda, araştırma üniversitesi etiketi almaya hak kazanan tüm üniversiteleri tebrik eden Özvar, “sonucun üniversitelerimiz, yükseköğretim sistemimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi. ​

Açılış konuşmalarının ardından Araştırma Üniversitelerinin rektörlerine program beratları Bakan Varank ve YÖK Başkanı Özvar tarafından takdim edildi.

Toplantının öğleden sonraki bölümünde YÖK Başkanı Özvar’ın başkanlığında programdaki üniversite rektörleriyle birlikte program kapsamında genel değerlendirmelerin yapıldığı toplantı gerçekleştirildi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.