Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sivas 23 °C
Az Bulutlu

Sivas’ın Kızıl Elması; “Kızılırmak Projesi” hız kesmedi

28.06.2022
264
A+
A-
Sivas’ın Kızıl Elması; “Kızılırmak Projesi” hız kesmedi

SİVAS’IN KIZIL ELMASI; “KIZILIRMAK PROJESİ”

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, kentin çehresini değiştirecek Kızılırmak Projesi’nde gelinen son durum hakkında basın toplantısı düzenleyerek altyapı çalışmalarının büyük oranda tamamlandığını söyledi.

Başkan Bilgin, Kızılırmak Projesi’nin altyapısını oluşturan 32 kilometrelik ana kollektör hattının 25.7 kilometresinin tamamlandığını dile getirdi.

Mevcut atık su arıtma tesisinin şehirdeki atık suyun tamamına yakınını toplayarak arıttığına dikkat çeken Belediye Başkanı Bilgin, “Ancak Kızılırmak Nehri’nin sol kıyılarında bulunan yerleşimlerin atık suyunun tesisimize bağlantısı bulunmuyordu. Kızılırmak Nehri’nin sağ kıyılarında bulunan mevcut hat ise topoğrafik şartlardan dolayı bazı bölgelerden atık suyu toplayamıyor, kapasitesi bazı bölgelerde yetersiz kalıyordu. Bu sebeple, şehir merkezinin tamamının ve yeni yerleşim yerlerinin atık su arıtma tesisine bağlanması ve dolayısıyla Kızılırmak’ın su kalitesinin korumak bu projeyi hayata geçirdik” dedi.

Projenin toplam maliyetinin 10,2 Milyon Avro olduğunu dile getiren Başkan Hilmi Bilgin, “Bu maliyetin %61’i Avrupa Birliği, %16’sı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve %23’ü ise Belediyemiz tarafından finanse edilmektedir. Kızılırmak’ın sağ ve sol kıyılarında 32 kilometre atık su kolektörü inşaatı, 538 adet menhol, 3 adet terfi istasyonu yapımı ile toplama sisteminin ve terfi istasyonlarının Sivas Atık Su Arıtma Tesisi ‘SCADA sistemi’ ile entegrasyonunu kapsayan çalışmamız 2020 yılında başladı. Uzuntepe Mahallesi Kızılırmak kenarından başlayarak, mevcut atık su arıtma tesisinde sonlanacak olan 32 km uzunluğunda atık su kolektör hattının 25.7 km’sini tamamladık. Öte yandan, 538 muayene bacasının 419 tanesi, 3 terfi istasyonundan 1 tanesinin inşaatını tamamladık. Ekim 2022’ye kadar kalan inşaat işleri de inşallah tamamlanacaktır. Proje sonunda şehir merkezimizde oluşan atık suların tamamının toplanması ile birlikte sadece Sivas geçiş güzergâhı değil tüm ülkemizi etkileyecek bu havzayı korumuş olacağız. Projemizi hayata geçiren Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na sizlerin nezdinde teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Basın mensuplarının Kızılırmak Projesi rekreasyon alanında yapılacak çalışmaları sorması üzerine Başkan Bilgin, yaklaşık 2,5 milyon m2 alan içerisinde; Lastik Set ve Arşimed Burgu Hes, Bilim Sanat Kültür Müzesi,  Otel, Çocuk Akademisi, Lunapark, Endemik Bitkiler Serası, Kent Müzesi, Festival ve Etkinlik Alanı, Spor Alanları, Lezzet Adası, Piknik Alanları gibi unsurların yer alacağını dile getirdi.

İmar uygulama çalışmalarıyla ilgili soru üzerine Başkan Hilmi Bilgin, “Belediye Meclisimizin 09.10.2019 tarih ve 197 sayılı kararı neticesinde Bakanlık onayı ile 49 köyü kapsayan eski mücavir alan sınırımız 22 köyü kapsayacak şekilde revize edilerek daraltılmıştır. Yeni Mücavir Alan Sınırımız 578 milyon metrekare olmuştur. Sivas Merkez Planlı Alanlar sınırımız toplamda yaklaşık 80 milyon metrekaredir. Bu alanın yarısında imar uygulaması yapılmamıştır. İmar uygulaması yapılmayan yaklaşık 35 milyon metrekare (3 Bin 500 Hektar) alanda imar düzenlemesi (revize/tadilat) yapılmıştır. Mevcut İmar Planımız içerisinde henüz İmar Uygulaması yapılmamış alanların ekonomiye kazandırılması ve arsa üretiminin artırılması konusunda imar uygulamalarının Belediyemizce yapılmasına karar verilmiştir. İmar düzenlemelerine paralel olarak yaklaşık 35 milyon metrekarelik (3 Bin 500 Hektar) alanda başlatılan İmar uygulama çalışmaları devam etmektedir. Bu uygulamalar neticesinde Kızılırmak Havzasında yaklaşık 2,5 milyon metrekarelik Rekreasyon alanlarının tamamı bedelsiz olarak kamu eline geçmiştir. İmar Uygulamaları yapılmamış olsaydı bu alanların tamamı (2,5 milyon metrekare) kamulaştırılmak zorunda kalınacaktı. Bu durumda 2,5 Milyar TL kamulaştırma bedeli ortaya çıkacaktı. Böylece Kızılırmak Rekreasyon Projesi de yapılabilir hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.