Dolar 32,1791
Euro 34,9286
Altın 2.421,97
BİST 10.674,66
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sivas 22 °C
Hafif Yağmurlu

Sema Kopal: “Gıda fiyatlarındaki artış durmak bilmiyor.”

09.01.2023
333
A+
A-
Sema Kopal: “Gıda fiyatlarındaki artış durmak bilmiyor.”

Gıda fiyatlarındaki artış durmak bilmiyor

 

Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilcisi Sema KOPAL yaptığı yazılı açıklamada geçmiş yılbaşını değerlyendirerek alışveriş gücündeki erimeye dikkat çekti: “ Yılbaşı geldiğinde evlerde tatlı bir telaş olur, yılbaşı alışverişleri yapılır, sofralar kurulurdu. Başta çocuklar olmak üzere çeşitli yemekler, kuruyemişler, meyveler yenilir, eğlenilir, mutlu olunurdu. Ancak bu sene yılbaşı sofraları boş kalacak. Çocuklarımız boş sofralara oturacak. Çünkü hayat pahalılığı Cumhuriyet Tarihinin hiçbir döneminde olmadığı kadar arttı. İnsanlarımız kelimenin tam anlamıyla pahalılık cehenneminde kıvranıyor.”

 

KOPAL 2023 yılı Asgari Ücreti 8 bin 506 TL olarak açıklanması hususunda şunları söyledi: “Asgari Ücret, Açlık Sınırının da Yoksulluk Sınırının da altında kaldı. Birleşik Kamu-İş Aralık 2022 Açlık-Yoksulluk Araştırması’na göre, dört kişilik bir ailenin dengeli beslenmesi için yapması gereken aylık harcama tutarı, Açlık Sınırı 9 bin 59 liraya çıktı. Dört kişilik bir ailenin tüm ihtiyaçlarını insan onuruna yaraşır bir şekilde yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken aylık harcama tutarı olan Yoksulluk Sınırı ise 26 bin 124 lirayı buldu.

8 bin 506 TL’lik Asgari Ücret Aralık ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırının altında kalarak şimdiden halkımızın 2023 yılında da açlık ve yoksulluğa itileceğinin habercisi oldu.”

 

Gıda enflasyonunu değerlendiren KOPAL şöyle devam etti: “ Savaş ve pandemi ile birlikte tüm dünyada yaşanan gıdaya ulaşmanın zorlaşması ve gıda fiyatları artışı ülkemizde dünya ortalamasının oldukça üzerinde seyrediyor. Zimbabve, Lübnan ve Venezüella’nın ardından dünyanın en yüksek dördüncü gıda enflasyonuna sahip ülkesi Türkiye. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG)’ın açıkladığı Kasım ayı enflasyon oranı yüzde 170,7 oldu. DİSK-AR tarafından yapılan hesaplamaya göre, emeklilerin gıda enflasyonu yüzde 131, en yoksul ikinci yüzde 20’lik gelir grubunun gıda enflasyonu yüzde 132, en yoksul yüzde 20’lik gelir grubunun enflasyonu ise yüzde 151 olarak gerçekleşti. Yani dar gelirli vatandaşlarımızın gıda enflasyonu yüzde 131 ile 151 arasında.

Hal böyle olunca, ekonomik yetersizlikler nedeniyle başta çocuklarımız gelmek üzere halkımız yeterli ve güvenli gıdaya erişememektedir. Bu durum bireylerin yeterli ve dengeli beslenmelerini olumsuz etkilemektedir.”

 

 

Birleşmiş Milletler (BM)’nin yaptığı araştırmaya göre Haziran 2022’de Türkiye’de 14,8 milyon kişi yetersiz beslendiğini belirten KOPAL  ŞÖYLE DEVAM ETTİ: “ Yetersiz beslenmeden en çok çocuklar etkileniyor. Aynı araştırmaya göre, ülkemizde 100 bin çocukta aşırı zayıflık, yaklaşık 350 bin çocukta ise yetersiz beslenmeden kaynaklı bodurluk görülmektedir. Raporda; sağlıklı gıdaya ulaşma ve sağlıklı beslenme konusundan en çok etkilenen kesimin çocuklar oluğu ve en acil müdahale gereken alanın da çocukların beslenmesi olduğunun altı çizilmiştir.

Çocukların sağlıksız beslenmesi hem bedensel hem de zihinsel gelişmelerini doğrudan etkilemektedir. Çocuklarımızın sağlığına ve beslenmesine yatırım yapmak, eğitimine yatırım yapmak kadar önemlidir. Okul beslenme programları, okula devamlılığı arttırmak ve beslenme düzeyini iyileştirmek yoluyla çocuk gelişimini desteklemektedir.

Tüm bu bilgilerin ışığında geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklı ve dengeli beslenebilmeleri için İktidarın yerel yönetimler ve demokratik kitle örgütleriyle işbirliği içerisinde, vakit kaybetmeden okul çocuklarına sabah kahvaltısı ve öğlen yemeği olmak üzere günde en az iki öğün ücretsiz yemek sağlanmalıdır.

Aksi takdirde çocuklarımız yetersiz beslenmeden kaynaklanan bodurluk, gelişim yetersizliği, düşük kilo, kansızlık gibi sorunlarla boğuşmaya devam edecektir.

Ülkemizde kız çocuklarının yüzde 85’i, erkek çocuklarının yüzde 69’u yetersiz beslenmeye bağlı düşük kilo ve kansızlık sorunu yaşıyor. Türkiye’de yetersiz beslenme problemi var. Ülke ortalamasına göre çocukların kronik açlığa maruz kalması sonucu bodurluk yüzde 2,3 iken Batı ülkelerinde bu oran yüzde 1’lere düşüyor. Yani çocuklarımızda Batı’dakinden 2 kat fazla bodurluk görülüyor.”

 

 

Çocukların sorununun sadece sağlıklı, güvenli ve yeterli gıdaya erişmekolmadığını  temiz suya da erişmekte zorlandğınını altın çizerek şunları ifade etti: “ Yoksul kesim için sadece gıda değil temiz suya erişim de bir sorun haline geliyor. Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der), yarım litrelik şişe su satış ücretlerinde, 2021-2022 eğitim öğretim döneminde yüzde 200’e yakın artışlar görüldüğünü söylüyor. Buna göre suya ayıracak harçlığı olmayan çocuklar sağlıksız koşullarda tuvaletlerden su içmek zorunda kalıyor.

Çocukların okullarda temiz suya ücretsiz olarak erişebilmesi için okul bahçesinde ve okul içerisinde uygun yerlerde temiz su kaynakları, sebiller vb. yerleştirilmelidir.

Ucuz, yeterli ve güvenli gıdaya erişmek en temel insan hakkıdır. Bunun sağlanması sosyal devletin asli görevlerindendir. Ancak ülkemizde Cumhuriyet Tarihinin hiçbir döneminde görülmeyen hayat pahalılığı, özellikle gıdalardaki pahalılık dolayısıyla halkın büyük çoğunluğu yeterli ve güvenli gıdaya erişemez duruma düşürülmüştür.

Ağır sonuçlar doğuran hayat pahalılığının bir an evvel durdurulması gerekir. Çiftçinin ağır girdi maliyetlerinin altında ezilmesi, geçinemeyip üretimden çekilmesi önlenmelidir. Hayat pahalılığı değil, tüm temel yaşam gereklerinde ucuzluk getirilmelidir. Geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklı, güvenli, yeterli gıdaya ve suya erişmesi sağlanmalıdır. Çocuklarımızın bedensel ve zihinsel gelişmelerindeki olumsuzluklar ancak bu şekilde giderilebilir.”

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.