Site rengi

Tasarım

ALTIN 453,52
DOLAR 8,0837
EURO 9,6757
BIST 1.399
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sivas 9 °C
Yağışlı

Hemşerimiz Mehmet Alper ÖĞRETİCİ tekrar genel başkan seçildi

23.03.2021
171
A+
A-
Hemşerimiz Mehmet Alper ÖĞRETİCİ tekrar genel başkan seçildi
REKLAM ALANI

AES 6. OLAĞAN GENEL KURULU TAMAMLANDI

 

 

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

 

Siyaseten bağımsız sendikacılık ilkesi ile yola çıkarak ve bu ilkelere sadık kalarak 16. yılını tamamlayan Anadolu Eğitim Sendikası’nın 20-21 Mart 2021 tarihlerinde Ankara Akar Otel’de gerçekleşen 6. Olağan Genel Kurulu tamamlandı.

Genel Kurula AES kurucu genel başkanı Cansel GÜVEN, BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, BATOÇ-SEN Genel Başkanı Erdal BAYRAM, Bağımsız Enerji Sendikası Genel Başkanı Hanife EKİNCİ, Bağımsız Büro Sen Genel Başkanı Erkut DEMİRCİ, Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Ümit DEMİREL, Bağımsız Sağlık Sen Genel Sekreteri İsmail KANTAR, Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Ali GÜLER ile çok sayıda delege ve üye katıldı.

Divan Başkanlığına BATOÇ-SEN Genel Başkanı Erdal BAYRAM, Divan Üyeliğine ise Kevser ÖZİNCE ve Dilber ÇELİK seçildi.

Divan Kurulunu, konukları ve delegasyonu selamlayan Mehmet Alper ÖĞRETİCİ, 17 Ocak 2005 tarihinde kurulan ve ilkelerinden asla taviz vermeyerek 6. Olağan Genel Kurula erişmiş olmanın gururunu dile getirdi.

  1. Yılını geride bırakan siyaseten bağımsız, ilkeli ve onurlu sendikacılığın bir neferiyim.

ÖĞRETİCİ  ülkemizdeki sendikacılık tarihine değinerek AES’in kuruluş, ilke ve mücadelesine değinerek şu şekilde devam etti: “ Dünya tarihinde yüz yıllar öncesinde başlamış olan sendikal mücadelenin ülkemizde diğer ülkelere nazaran çok daha yeni, kamu çalışanlarının örgütlenmesinin ise işçi örgütlenmelerine göre çok daha yeni olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde kamu sendikacılığı için sendikal mücadeleler sekteye uğramış, uğratılmış olsa da birlikte hak aramanın gerekliliği tartışılmaz bir gerçek olmuştur. Lakin kamu sendikacılığına öncülük etmiş olan eğitim hizmet kolundaki sendikaların ‘çalışanlarının ortak hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmekten’ ziyade siyasal kaygılara düştüğü, siyasi partilerin çizdiği sınırlar içerisinde hareket ettiği bir ortamda SİYASETEN BAĞIMSIZ sendika ihtiyacı ortaya çıkmış, 11 cesur eğitimci sayesinde eğitim çalışanları siyasi prangalı sendikalardan kurtulmuş ve 17 Ocak 2005 tarihinde Anadolu Eğitim Sendikası kurulmuştur.

11 cesur eğitimcinin girişimiyle kurulan bu tüzel kişilik günümüzde 81 ilde üyesi bulunan, 150’den fazla temsilcisi olan, yüzbinlerce eğitim çalışanının gönlünde yer edinen, eğitim ile ilgili ne söyleyeceği merakla beklenen ve takip edilen bir sendika olmuştur. Bugün kurucu genel başkanım nezdinde tüm kurucu üyelerimize teşekkür ediyor, 16. Yılını geride bırakan siyaseten bağımsız, ilkeli ve onurlu sendikacılığın bir neferi olmaktan dolayı onur ve mutluluk duyuyorum.”

 

İlk ve tek sendikam  AES oldu.

AES’in sadece üyelerine karşı sorumlu olmadığını tüm halka karşı bir sorumluluk duygusu ve bilinci içinde olduklarını ifade eden Genel Başkan Öğretici şöyle devam etti: “ Ülkenin geleceğini eğitimde görenler olarak ülkemize, milletimize, çocuklarımıza karşı sorumluyuz. Bununla birlikte şu an için üyemiz olmayan ülkemizin dört bir tarafında, belki de birleştirilmiş sınıflı bir köy okulunda tek başına çalışan Ayşe öğretmenime, İl-ilçe mem veya üniversitelerde memur, şef olarak çalışan Ahmet Bey’e, üniversite kürsülerinde ders veren öğretim görevlisi Fatma hocama, iş kolumuzda yardımcı hizmetli, şoför, aşçı, teknisyen olarak çalışan Mehmet beye olduğu gibi hali hazırda eğitim çalışanı dahi olmamış geleceğin eğitim çalışanlarına karşı da sorumlu olduğumuzun farkındayız. Şu an bu konuşmayı yapan meslektaşınız AES kurulduğunda Sınıf Öğretmenliği Bölümü 1. Sınıf öğrencisiydi. Yol güzel olunca kader birleştirirmiş. Mesleğe başlayınca yollar kesişti, ilk ve tek sendikam olan AES’te yıllar boyunca değişik kademelerde sendikamıza ve eğitim çalışanlarına hizmet etme fırsatı buldu. Bu farkındalık ile her eğitim çalışanına dokunacak, bizi bekleyen her eğitim çalışanının yanında olacağız.”

 

Bizler plazalarda makam odalarında oturulan, milyonluk araçlarla gezilere çıkılan siyasi sendikacılığı tercih etmedik.

Bağımsız bir sendikacılık yapmanın zor olduğu bu dönemde bu zorluğa talip olarak bu yola çıktıklarını vurgulayan Öğretici şunları ilave etti: “ Zorlu mücadelelerden geçtik, bundan sonraki süreçte bizler için kolay olmayacak. Çünkü eğitim çalışanlarına bir kazanım dahi elde etmeden on binlerce- yüzbinlerce üyenin yapıldığı siyasi sendikacılık kulvarını değil, çiğnenmemiş bir yol olan siyaseten bağımsız, ilkeli ve onurlu bir sendikacılığı seçtik. Bundan sonraki sürecin zorlu olacağını biliyoruz. Arkadaşlar, çünkü bizler plazalarda makam odalarında oturulan, milyonluk araçlarla gezilere çıkılan siyasi sendikacılığı değil, her daim sahada olup çalışan, terleyen, ülkemizin dört bir tarafındaki eğitim çalışanlarına dokunmak için il il, ilçe ilçe ilçe, köy köy dolaşarak kendi aracıyla direksiyon sallayıp giden bir sendikacılığı seçtik. Bundan sonraki sürecin kolay olmayacağını biliyoruz arkadaşlar, çünkü bizler korkuyla, baskıyla, tehditle üye yapılan sendikacılığı değil; hiçbir eğitim çalışanını ayırmadan, ayrıştırmadan birleştiren bir sendikacılığı seçtik. Bu onurlu ve zorlu mücadelemizde bundan sonra daha çok çalışacak, daha çok eğitim çalışanına dokunacak, nicelik olarak hak ettiğimiz noktalara gelebilmek için birlikte mücadele edeceğiz.”

 

Öğretmen maaşları kamunun en düşük memur maaşı haline geldi.

Genel Başkan Öğretici mevcut yetkili sendikaların yıllardır hiçbir soruna çözüm bulamadığını, bu nedenle bağımsız sendikacılığın adresi olan AES’e yetki verilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “ Buradan gönlü bizde ancak üyelikleri başka yerde olan tüm eğitim çalışanlarına da seslenmek istiyorum. Öğretmen maaşlarının kamunun en düşük memur maaşı haline gelmesine; memurların, şeflerin, yardımcı hizmetlerin hizmet kolunda ikinci plana atılmasına, üniversitelere öğretim görevlisi olabilmek veya doçentliğinizin, profesörlüğünüzün verilmesi rektörle olan yakınlığınıza bağlı hale gelmesine, göreve başlama ve görevde yükselmelerde çalışma barışını bozan mülakatın kaldırılmamasına ve yandaş kayırmalarına rağmen 10 yıldır eğitim hizmetleri kolunda aynı sendikanın yetkili olmasını ve geçen senenin rakamları ile 428 bin üyeye sahip olmasını eğitim çalışanlarının vicdanına bırakıyorum. Memnun olmadığınızı biliyorum, ancak her şey daha kötüye giderken sızlanmak, şikayet etmek, eleştirmek, sendikalar zaten bir şey yapmıyor diyerek sendikasız kalmak sorunları çözmez! Sorunlarımızı çözebilmek için şapkamızı önümüze koymamız, üyeliğimizi ve bulunduğumuz yeri sorgulayarak SİYASETEN BAĞIMSIZ SENDİKACILIĞA üye olmamız gerekmektedir.”

 

Bask Genel Başkanı Bayram ZENGİN bir selamlama konuşması yaptı. Genel Başkan Zengin BASK genelinde ve AES özelinde yandaş sendikacılığın devrini bitirecek çalışmalardan örnekler verdi. Temsil yetkisi el değiştirdiği halde kamu görevlilerinin kaderinde bir değişiklik olmadığını vurgulayan ZENGİN; toplu sözleşme geçmişimizdeki ayıpları ve eksikleri işçilerin toplu sözleşmeleri üzerinden örnekleyerek açıkladı. Sendikal tercihte siyaset yerine kalitenin, ahlak ve illerin gözetilmesi durumunda şu an kayıpta olduğumuz ancak, kamu olanaklarıyla karşılanabilecek tüm hakların alınabileceğini söyleyen Bayram ZENGİN; toplu sözleşme masasına elimizi koyma vaktidir, şimdi AES, şimdi BASK vaktidir dedi.

Son selamlama konuşması ise TEÇ-SEN Genel Başkanı Ümit DEMİREL yaparak siyaseten bağımsız sendikacılığın önemine değinmiş, kuruldukları ilk yıldan itibaren Anadolu Eğitim Sendikası ile birlikte kardeş sendika olarak hareket ederek eğitim çalışanlarının ortak sorunlarında bir araya geldiklerini, ortak eylem yaptıklarını ifade etmiştir. Bundan sonra da aynı birliktelik ile bir araya geleceklerini ifade eden DEMİRER yeni seçilecek yönetime başarılar dileyerek sözlerini tamamladı.

Selamlama konuşmaları ardından sırasıyla faaliyet, denetleme ve mali raporların ibrasına geçilen genel kurulda her birinin ayrı ayrı oy birliği ile kabul edildiği görüldü. Gelişen ihtiyaçlar ve Çalışma Bakanlığının talebi ile sendika tüzüğünde yapılması gereken değişikliklerin teklifi de aynı şekilde sendika genel kurul delegeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.

Sendika merkez yönetiminin anlık değişen gündeme ve üyelerin ihtiyaçlarına göre zamanında harekete geçmesi adına genel kuruldan alınması gereken yetkiler de oy birliği ile devredildi. Bu noktada, lehte aleyhte görüşlerin fiili kavgaya dönüşmesi gelenek olan kongrelerin yanında ortak noktada buluşan AES delegasyonuna teşekkür ediyoruz. Sendikal tarihin örnek bir genel kurulunu gerçekleştirmiş oldular.

Yeni Yönetim Kurulu şu şekilde oluştu:

 

Genel Başkan – Mehmet Alper ÖĞRETİCİ

Genel Sekreter – Demet KARAKAYA

Genel Hukuk ve Toplu Sözleşme Sekreteri – Muhammet Ali GEZİCİ

Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri – Asel KAYA

Genel Teşkilatlandırma Sekreteri – Nihat ÖRS

Genel Basın -Yayın Sekreteri – Ayşe URKAYA

Genel Mali Sekreter – Mehmet Ali COSGUN

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.