Dolar 33,1113
Euro 36,0689
Altın 2.580,54
BİST 11.139,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sivas 28 °C
Az Bulutlu

Gadiri Hum Bayramı 23-24 Haziranda coşku ile kutlandı

24.06.2024
13
A+
A-
Gadiri Hum Bayramı 23-24 Haziranda coşku ile kutlandı

Hazreti Muhammed (saa) efendimiz Veda Haccı dönüşünde Cebrail inerek Maide Suresi 67. Ayeti  bildirdi : “ Ey peygamber! Rabbinden sana indirileni tebliğ et! Eğer bunu yapmazsan O’nun mesajını iletmemiş olursun. Allah seni insanlardan koruyacaktır. Şüphe yok ki Allah kâfirler topluluğunu hidayete erdirmez.”

Hz. Peygamber (saa) ileri gidenleri geri çağırarak ve geride kalanları Gadiri Hum denen yerde bekleyerek toplamıştır. Burası Mekke ile Medine arasındaki Cuhfe mevkiine 4 km. kadar uzaklıkta olup sık sık yağan yağmurlar sebebiyle bataklık ve sazlık haline gelmiş bir gölcükten ibarettir.

Hz. Peygamber burada çok önemli bir duyuru yapacaktı. İndirilen neydi ki bu tebliğ edilmeliydi. Yoksa görev yarım kalacaktı…

Hz. Resulullah (saa) şöyle buyurdu: “… Allah bana şöyle vahyetmiştir: ’ Ey Peygamber! Rabbinden sana indirileni tebliğ et, eğer bunu yapmazsan O’nun elçiliğini yapmamış olursun. Allah seni insanlardan korur. Doğrusu Allah kâfirlere yol göstermez.’ 

Ey insanlar! Ben Allah’ın bana nazil buyurduğu her şeyi ulaştırma hususunda kusur etmedim ve ben bu ayetin nüzul sebebini sizlere beyan ediyorum: 

Cebrail üç defa bana nazil oldu ve Selam sahibi olan -ki o Selam’dır- Rabbim tarafından bu toplantı yerinde ayağa kalkmamı, siyah ve beyaz (ırktan) herkese “Ali bin Ebi Talib benim kardeşimdir, vasimdir, ümmetim üzerinde benim halifemdir ve benden sonra imamdır. O’nun bana olan konum ve nispeti Harun’un Musa’ya olan konum ve nispeti gibidir. Sadece şu farkla ki benden sonra peygamber gelmeyecektir. O, Allah ve Resulünden sonra sizlerin ihtiyar sahibidir”, diye ilan etmemi emretti. Allah bu konuda kitabından bana bir de ayet nazil buyurdu: 

‘ Şüphesiz sizin veliniz Allah Resulü, iman edip namaz kılanlar ve rükû halinde zekât veren müminlerdir.’ 

Namaz kılıp rükû halinde zekât veren ve her halinde aziz ve celil olan Allah’a yönelen kimse Ali bin Ebi Talip’tir. 

Ey insanlar! Ben Cebrail’den benim için Allah’tan, beni bu önemli şeyi tebliğ etmekten mazur görmesini dilemesini istedim; zira takva sahiplerinin az olduğunu, münafıkların çokluğunu, kınayanların fesadını, İslam’ı alaya alanların hilelerini biliyorum. Onlar Allah’ın kitabında kendilerini şöyle nitelendirdiği kimselerdir: ‘Bilmediğiniz şeyleri ağzınıza alıyordunuz. Onu önemsiz bir şey sanıyordunuz, oysa Allah katında önemi büyüktü.’…”

Bu şekilde Hz. Ali (as)’ın velayeti ilan edilmiş oldu.

Velayetin ilanı olan bu günler Ehli Beyt sevdalıları tarafından bayram olarak kutlanmaktadır.

23-24 Haziran Gadir-i Hum Bayramıdır.  Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı’na ilâveten Hicrî takvime göre Zilhicce Ayı’nın 18. günü üçüncü bir bayram olarak Adana, Mersin ve Hatay başta olmak üzere birçok ilde coşkuyla kutlanmaktadır.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gadir-i Hum Bayramında günün sabahında türbelere gidilir, buralarda kurban kesilir. Büyük kazanlarda hazırlanan, buğday ve et karışımının olduğu “hirisi” adı verilen özel yemek, vatandaşlara dağıtılır. Bu etkinlikler, birlik ve beraberliği pekiştirir ve bayramın manevi atmosferini güçlendirir.

Tüm Ehli beyt sevdalılarının , yol sürenlerin Gadiri Hum Bayramlarını kutluyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.