Site rengi

Tasarım

ALTIN 495,76
DOLAR 8,4701
EURO 10,2426
BIST 1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sivas 28 °C
Az Bulutlu

BİLGİ SAHİBİ OLMADAN …

05.10.2020
157
A+
A-

BİLGİ SAHİBİ OLMADAN …

 

İnsanların çeşitli konularda görüşlerinin olması doğaldır, gereklidir de. Her insanın kendisiyle, toplumuyla, ülkesiyle, dünyayla ilgili görüşleri vardır. Bunları çeşitli biçimlerde gösterir, yeri geldiğinde ortaya koyar.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

Hepimizin ortak noktası gibidir, hemen her konuda görüş belirtiriz. Hele ağzımıza doğru bir de mikrofon uzatılırsa, artık kimse tutamaz, konuşur da konuşuruz. Konu önemli değildir, o konuda uzman olup olmamamız önemli değildir. Peki, önemli olan nedir? Önemli olan, bize bir şey sorulması, konuşmamız için bize bir fırsat yaratılmasıdır.

Gerçekte herkesin her konuda konuşması, görüş belirtmesi doğru değildir. İnsanlar özgürdür, her konuda görüş belirtebilir diye düşünülebilir. Burada sözü edilen, düşünceleri açıklama özgürlüğü ve herkesin buna hakkının olması değildir.

Yüz yıllardır insanlar çeşitli konularda görüşlerini, düşüncelerini, yaşadıklarından çıkardıklarını ortaya koymuşlar; bazıları bunları kitap haline getirmişlerdir. Bu görüşler anlık, gelip geçici değildir; bir emeğin, bir birikimin ürünüdür.

Gözlemlerime ve deneyimlerime göre, toplum olarak kolaycıyız, düşünerek enerji harcamak istemeyiz, hazıra konmayı da pek severiz. Başkası düşünsün, yapsın, bir sonuca varsın, karar versin; sonra, biz bunları kendimizin ürünüymüş gibi alıp sahiplenelim. Bu kolaycılık işimize geliyor. İthalatımızın ihracatımızdan fazla olması ve cari açık vermemiz bunu göstermiyor mu? Ne zamana dek sürebilir bu? Büyük olasılıkla büyük zarar görünceye dek, ekonomi örneğinde iflas edinceye dek.

Ekonomideki iflasla ortaya çıkan durum, insanın beyninin iflası gibi bir duruma karşı gelir. Ne var ki, öğrenmenin bedeli çok ağırdır.

O halde ne yapmalıyız?

Bir konuda görüşümüzün oluşması için önce o konuda bilgi sahibi olmamız gerekir. O konuyu iyi araştırmak, edinilen bilgileri eski bilgilerimizle, deneyimlerimizle harmanlamak; süzgeçten geçirmek; düşünmek gerekir. Bu bir anlamda bilgiyi işlemek, onu kullanarak yeni çıkarımlarda bulunmak, onun artık bizim bir parçamız olması demektir.

Tüm bu işlemlerin yapılabilmesi beynimizi kullanmamızla olasıdır. Beynimizi kullanmak demek, zihinsel enerji kullanmamız, zihinsel işlevlerimizin bir bütün olarak kullanılması demektir. Beynimizi kullanmamız için daha önceden bazı bilgilere sahip olmamızın gerekliliği de kaçınılmazdır. Bunu nasıl sağlarız? Bilgi kaynaklarını kullanarak, okuyarak, yaşayarak, düşünerek, beynimize güvenerek ve onu kullanarak …

Bu durumda neler yapmak uygun olur?

Önce nasıl düşüneceğimizi öğrenelim. Bir konuyu farklı yönleriyle ele alalım, en geniş açıdan bakmaya çalışalım. Her konuda kafamızda daima küçük de olsa, bir soru işareti olsun. O soru işareti kutup yıldızı gibi bize doğru yönü gösterecektir.

Bilgiye ulaşalım her zaman, her yerde. Bunun için olabildiğince çok okuyalım. Bilginin de değişebilirliğini unutmayalım.

Çeşitli bilgileri sentez etmeyi, bunlara dayalı çıkarımlarda bulunmayı, vardığımız sonuçları yaşamımızda kullanmayı öğrenelim.

Bilgi günümüzde en büyük değerdir. Bilgiyi kullanarak üretilen yeni ürünler ekonomik yönden de çok değerlidir. Bu nedenle bilgi sahibi olmak bir birey için ne kadar önemliyse, bilgiye dayalı ürünler de ekonomi için o kadar önemlidir.

Önce bilgi sahibi olalım, sonra gerisi olumlu biçimde gelir.

 

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.