Site rengi

Tasarım

ALTIN 411,97
DOLAR 7,5495
EURO 9,0295
BIST 1.538
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sivas 9 °C
Parçalı Bulutlu

AYAKTA DURMAK, DİK DURMAK

11.02.2021
13
A+
A-

AYAKTA DURMAK, DİK DURMAK

 

Antropoloji, insanoğlunun iki ayak üstünde durmasından bu yana bir milyon yıl geçtiğini öne sürmüştür. Bu süre, insan zihninin tahmin bile edemeyeceği kadar uzun bir süredir (İnsan ömrünün yaklaşık 14000 katı). İnsanın fiziksel olarak ayakta durması, dik durması bakış açısının genişlemesi, ellerinin boşa çıkarak daha çok ve daha iyi kullanması, hareketlerinde daha az enerji harcaması gibi birçok yarar sağlamıştır. Bu fiziksel bakış açısının yanı sıra, acaba insanın ruhsal ve toplumsal yönden ayakta durması, dik durması hangi anlamlara gelmektedir? Bu yönlerden nasıl ayakta durulur, nasıl dik durulur?

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

İnsanın uyum yeteneğinin yüksek olması, onun her tür koşulda var olmasını, yaşamını sürdürmesini; zekasıyla birleşerek doğaya egemen olmasını sağlar. Bu üstünlük ve egemenlik, ancak ruhsal ve toplumsal yönlerden de ayakta ve dik durulursa bir anlam taşır.

Ruhsal yönden ayakta durmak anlatımı kendini tanımayı, yeterli ve yetersiz yönlerini görmeyi, kendine güvenmeyi, özgürce karar vermeyi, kimseye muhtaç olmamayı, sevmeyi ve sevilmeyi, yaşamından hoşnut olmayı; tüm bunlar için sonuç alıcı çaba göstermeyi gerektirir. Bunları gerçekleştirmek sanıldığı kadar kolay değildir. Yetiştirilme biçimi, kişilik yapısı, eğitim düzeyi, diğer insanlarla ilişkiler, problem çözme becerisi, stresle baş etme becerisi, toplumsal destek kaynakları gibi birçok etken bu işlevde önemli rol oynar. Her şeyden önce, insanın bunlar için motive olması gerekir.

Toplumsal yönden ayakta durmak anlatımı, bireyin aileden başlayarak birçok grubun ve toplumun bir üyesi olduğunu bilmeyi, toplumdaki konumunun farkında olmayı, toplumun değerlerine uymayı, günlük ve mesleksel yaşamında diğer insanlarla sağlıklı iletişim kurmayı, paylaşmayı ve yardımlaşmayı bilerek uygulamayı, bencil olmamayı, toplumsal sorumluluk sahibi olmayı gerektirir. Bireyin içinde yaşadığı ailenin ve diğer toplumsal ortamların özellikleri, toplumun bireye bakış açısı (elalem etkeni-faktörü), mesleksel konumu, gelir düzeyi gibi birçok etken toplumsal yönden ayakta durmanın önemli belirleyicileridir.

Ruhsal ve toplumsal yönlerden ayakta durmanın birbirinden farklı kavramlar olarak düşünülmesi doğru olmaz. Çünkü bunlar yaşamda iç içedir ve birbirini tamamlar. Bunlardan birinin çok iyi düzeyde, diğerinin çok kötü düzeyde olması pek görülmez.

Ruhsal ve toplumsal yönlerden ayakta durmak, bu yönlerden dik durmanın temel koşuludur. Dik durmak anlatımı açık ve dürüst olmayı, tutarlı ve kararlı olmayı, özü sözü bir olmayı, iki yüzlü (riyakar) olmamayı (takiye yapmamayı) adil olmayı, insan kayırmamayı, liyakate göre davranmayı, haksızlığa direnmeyi, çıkarını değil toplumun yararını ön planda tutmayı kapsar.

Ruhsal ve toplumsal yönlerden dik durmak için bireyin kişilik özelliklerinin yerleşik ve tutarlı olmasının önemi açıktır. Birey ne kadar güçlüyse, dik durma olasılığı da o kadar artacaktır.

Birey, gerek yakın çevresinden, gerek daha büyük toplumsal çevresinden, gerekse egemen güçlerden sürekli olarak dik durmaması yönünde telkin veya baskı görür. Çünkü egemen güçler amaçlarına ulaşmak için kendilerine biat eden ve kendi isteklerine uygun davranan (davranacak) bireyler ister, dik duran bireyleri istemez. Bireyin dik durarak bireysel çıkarına aykırı davranması olasılığı daima vardır. Böyle bir olasılık bireyi zorlasa da, dik duran bireylerin bu güçlüğü aşması beklenir. Burada da karşımıza kişilik yapısı, değerlere bağlılık, sorumluluk duygusu gibi özellikler çıkar.

Bireyin ruhsal ve toplumsal sağlığı açısından (daha genel olarak toplumun sağlıklı olması açısından) ayakta durmak tek başına yeterli olmamaktadır. Birey hem ayakta durup hem de dik durduğu zaman sağlıklı, doyumlu, özgür, bağımsız olur. Dik durmak, dik durmayı özendirmek, dik duran bireylere destek olmak kendimiz açısında olduğu kadar, hem toplumun ayakta ve dik durmasına, hem de toplumun varlığını sürdürmesine katkıda bulunmak demektir.

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.