Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sivas 19 °C
Az Bulutlu

Avrupa Birliği ve UN Women, sivil toplumla güçlerini birleştirmeye devam ediyor

21.12.2022
213
A+
A-
Avrupa Birliği ve UN Women, sivil toplumla güçlerini birleştirmeye devam ediyor

Avrupa Birliği ve UN Women, sivil toplumla güçlerini birleştirmeye devam ediyor

Birleşmiş Milletler Kadım Birimi (UN Women) Türkiye, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Güçlü Sivil Alan” projesi kapsamında mali ve teknik destek sağlanacak yeni sivil toplum kuruluşlarını duyurdu. Proje kapsamında destek alan sivil toplum kuruluşu sayısı ilk etapta 22 iken, yeni katılan kuruluşlarla 46’ya ulaştı.

Sivil topluma destek yoluyla Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin ve kadın haklarının ilerletilmesini hedefleyen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Güçlü Sivil Alan” projesi, Türkiye’nin 10 farklı şehrinden 24 yeni sivil toplum kuruluşuna sağlayacağı mali ve teknik destek ile etki alanını genişletiyor. Nisan 2021’den beri devam eden projenin mali ve teknik destek sunduğu sivil toplum kuruluşu sayısı yeni başlayan ortaklıklarla 46’ya ulaştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan UN Women Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova şunları söyledi: “Sivil toplum kuruluşlarının, kadınların insan haklarının korunması ve ilerlemesindeki rolünü önemsiyoruz ve güçlerimizi birleştirerek fark yaratacağımıza inanıyoruz. 22 sivil toplum kuruluşu ile çıktığımız bu yolculuğa 24 kuruluş daha dahil ettik. Paydaşlarımıza vereceğimiz desteğin yanı sıra; karşılıklı öğrenme fırsatlarını artırmak, ilham vermek ve hep birlikte harekete geçmek için sivil toplumu bir araya getirmeye devam edeceğiz.”

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sivil Toplum, Temel Haklar, Yargı ve İç İşleri Bölümü Başkanı Müsteşar Alexander Fricke, proje kapsamındaki iş birliğini şöyle değerlendirdi: “Avrupa Birliği Toplumsal Cinsiyet Aksiyon Planı’na göre, yeni başlayan AB projelerinin %85’i toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlenmesine destek sağlıyor. Kadın sivil toplum kuruluşlarına UN Women Türkiye ortaklığı ile sağladığımız mali destek, Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemeye ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadele etmeye olan taahhüdümüzü ortaya koyuyor.”

Mali ve teknik destek sağlanacak 24 sivil toplum kuruluşundan 6’sı proje ortağı olarak UN Women Türkiye’nin stratejik hedeflerine yönelik projeleri hayata geçirecek. Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı ve Kadın Dayanışma Vakfı, bu kapsamda kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin sona erdirilmesi için çalışacak. İnsani Gelişme Vakfı, kadınların ekonomik olarak güçlenmesini destekleyecek. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı, iklim eyleminde kadınların liderliğinin ve katılımlarının sağlanması amacıyla çalışmalar yürütecek. Toplum Gönüllüleri Vakfı, toplumsal cinsiyet eşitliğinde gençlerin dönüştürücü rolünün güçlendirilmesi için faaliyet gösterecek. Engelli Kadın Derneği, engelli kadınların hak ve hizmetlere erişim durumlarını ve ihtiyaçlarını ortaya koyan bir araştırma yürütecek.

Projeye dahil olan kadın ve kadınların liderlik ettiği 18 sivil toplum kuruluşu ise, küçük hibe desteği ile kurumsal kapasitelerini geliştirecek. Bu sayede toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadın haklarının ilerletilmesi için yürütmekte oldukları çalışmaları daha ileriye taşıyabilecek. 3’ü ikinci kez küçük hibe desteği alan kuruluşların tam listesi ise şöyle:

 • Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği
 • Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Şile
 • Değişim Liderleri Derneği
 • Değiştiren Adımlar Derneği
 • Dem Derneği
 • Deniz Yıldızı Kadın Dayanışma Derneği
 • Ev Hanımları Dayanışma ve Kalkındırma Derneği
 • Gola Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği
 • Kadın Balıkçılar Derneği
 • KATRE Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği
 • Kırmızı Biber Dernegi
 • Ovacık Köyü Kadın Tohum Derneği
 • Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Derneği
 • Türkiye Soroptimist Kulüpleri (İş ve Meslek Kadınları Dernekleri) Federasyonu
 • Yüksekova Sosyal Etki ve Kültür Derneği
 • Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği
 • Lotus Kadın Dayanışma ve Yaşam Derneği
 • Lider Kadın Derneği

Proje Hakkında

“Türkiye’de Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Gelişmesi için Sivil Toplum Kuruluşlarının ve Çok Paydaşlı Ortaklıkların Güçlenmesi” projesi (kısa adı ile “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Güçlü Sivil Alan”), Avrupa Birliği’nin “Sivil Toplum ve Medya Programı” kapsamında yaklaşık 4,5 milyon avroluk mali desteğiyle Mart 2024’e kadar uygulanacak. Proje, sivil topluma destek yoluyla Türkiye’de kadın haklarının ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedefliyor. UN Women, proje çerçevesinde ağ kurma, bilgi ve deneyim paylaşımı, kapasite geliştirme, veri ve kanıt temelli savunuculuk ile kamu kurumları, yerel yönetimler ve akademik kuruluşlarla ortaklıklarının güçlenmesi alanlarında STK’ları destekliyor.

 

Daha fazla bilgi için: [email protected]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.