Site rengi

Tasarım

ALTIN 495,76
DOLAR 8,4701
EURO 10,2426
BIST 1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sivas 28 °C
Az Bulutlu

Anıl engin: ” Arıcılık ilimiz için ata mesleğidir.”

05.10.2020
192
A+
A-
Anıl engin: ” Arıcılık ilimiz için ata mesleğidir.”
REKLAM ALANI
  • Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1981 senesinde Sivas ta doğdum. Ata ocağımız Koyulhisar ilçesine babamın 1989 senesi yerel seçimlerinde Belediye Başkanı seçilmesiyle döndük. İlkokul tahsilimi Koyulhisar Çamlıyaka İlk Öğretim Okulunda tamamladıktan sonra Suşehri Kazım Ayan Anadolu Lisesinde ortaokul ve lise tahsilimi tamamladım. 2001 senesinde Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü kazanarak 2007 senesinde mezun oldum.  Vatani görevimi tamamladıktan sonra tekrar Koyulhisar ilçemize geri dönüp bir süre inşaat sektörü ile  uğraştım. 2012 senesinde Sivas a yerleşerek  Engin Proje Danışmanlık & Engin Arıcılık firmasını kurdum. Evli ve bir çocuk babasıyım.

  • Arıcılığa ne zaman ve nasıl başladınız? O süreci anlatır mısınız?

Arıcılık mesleği ile tanışmam 2011 senesinde Koyulhisar ilçemizde oldu. Sivasımızın bütün ilçelerinde olduğu gibi Koyulhisar ilçemizde de bir çok kişi bu mesleği icra etmekteydi. Çok yakın bir arkadaşımın bu işi ortak yapalım teklifini çok düşünmeden kabul etmem sayesinde kendimi arılıkta buldum. Kısa bir araştırmadan sonra arıcılığa Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) %50 hibe desteği verdiğini öğrendik. Arıcılık projesi yapmak amacıyla TKDK yı ziyaret etmemiz neticesinde o dönemki  il koordinatörü  Bilal Zeytin beyin yakın ilgisi   ve kurum çalışanlarının verdiği gaz ile TKDK nın 3. Çağrı Döneminde gayri resmi ortağıma kendi çabalarımızla hazırladığımız projemizi sunduk. Projemizin kabul edilmesi ve hibenin ödenmesi ile projemizin ülkemizde geçen ilk arıcılık projelerinden biri olduğunu öğrendim. Hayatımda ki en önemli kırılma noktalarından birisi diyebileceğim bu andan sonra ilçemden, Sivas a tekrar dönüş yaparak Engin Proje Danışmanlık ve Engin Arıcılık firmasını kurdum. Aynı anda Türkiye genelinde başta arıcılıkla ilgili projeler yaparken, danışmanı olmadığım arıcılarında ekipman tedarikçisi olarak ve arı ürünleri ticareti yapmaya devam etmekteyim.

  •   İşinizin şu anki konumu ve durumu hakkında bilgi verir misiniz?

Çalışmak istemiyorsan sevdiğin işi yapacaksın;  arıcılıkla uğraşmayı çok seviyorum. Bu sektörün içerisinde olmak, sektöre hizmet etmek beni mutlu ediyor.  Bu durumda işlerime de yansıyor.  Sektördeki beşinci senemi tamamlarken ticaret hacmimizin her sene üstüne koyarak devam ediyoruz. Arıcılık sektörüne girdiğim ilk senemden itibaren yurt içinde ki birçok fuara katılımcı olarak katkıda bulunduk. Birçok fuarında ziyaretçisi olduk. Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Sivas üyesiyim. Ayrıca bizimle aynı görüşte olan sektör paydaşlarımızla birlikte merkezi Ankara Kahramankazan da olan Arıcılık Malzemeleri ve Arı Ürünleri Sanayicileri Derneğini (ARMASAD)  kurduk. Bu derneğin kurucu üyesi olma şerefini taşıyan birkaç insandan birisiyim.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1
  • Arıcılıkla ilgili bir dernekte üst düzey bir göreviniz var. Derneğiniz ve faaliyet alanı hakkında bilgi verir misiniz?

2015 senesinde Arıcılık Sektörünün, arı ürünleri, malzeme ve ekipman imalatı yapan birkaç üreticisiyle beraber Arıcılık Malzemeleri ve Arı Ürünleri Sanayicileri Derneğini (ARMASAD)   kurduk. Derneğimizin kuruluş amacı Arıcılık Sektörüne ürün üreten imalatçı firmaların ve sektörün sıkıntılarını anlatabileceğimiz bir STK ile daha gür bir şekilde sesimizi duyurma çabasıydı. Kurulduğumuz andan itibaren Arıcılık Sektöründe ki büyük bir boşluğu doldurduğumuzun farkına vardık. Bakanlıklar ve genel müdürlükler düzeyinde arıcılık sektörünün ürün imalatı konusunda devletin bu zamana kadar bir muhatabı yoktu. Yalan yanlış yapılan yönlendirilmelerle bir çok konu yüzeysel olarak geçildiği için uygulamalarda sıkıntılar olmaktaydı. Geçtiğimiz iki sene içerisinde başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TSE, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve birçok üniversiteyle birlikte çalışmalarımız oldu. Ayrıca İstanbul Haliç Kongre Merkezinde 2017 yılı Ocak ayı içerisinde sektörümüzün ilk ve en geniş katılımlı arıcılık fuarını 1. ARMASAD Arıcılık Fuarını yaptık. 2017 ve 2018 yılları içerisinde 2. Fuarımızı Ankara da 3. Fuarımızı tekrar İstanbul da yapmak için çalışmalarımıza başladık. ARMASAD içerisinde yönetim kurulu üyesi ve genel sekreter sıfatıyla görevime devam ediyorum.

  • Sivas ili arıcılık yapılması açısından nasıl bir yer?

Sivas ilimiz geniş coğrafyası, zengin florası ve engin meraları sayesinde ülkemizin en güzide arıcılık merkezlerinden birisidir. Özellikle  Kösedağ, Kızıldağ, Yıldız Dağı ve Tecer dağının etekleri arıcılık için son derece elverişlidir.  Doğuyu batıya, kuzeyi güneye bağlayan ana yoların ilimiz üzerinden geçmesi arıcılık sektörünü ilimizde çok canlı tutmaktadır. Bütün ilçelerimizde ve il merkezimizde bu mesleği icra eden bir çok arıcımız bulunmaktadır. Arıcılığı meslek olarak gören arıcılarımızın dışında birçok hanemizde bu mesleği yan gelir olarak yapan arıcılarımız, kendi hanelerinin ihtiyacı için üreten arıcılarımız ve tamamen hobi  olarak arıcılıkla uğraşan arıcılarımız bulunmaktadır.  Sivas ta 50 yaş üstü hemen hemen herkesin geçmişinde sepet ve karakovanları ile anlatacağı bir hikayesi vardır. Bu meslek ilimiz için ata mesleğidir.  Ayrıca ilimize il dışından bir çok arıcı gelip misafirimiz olmaktadır.

  • Tespitlerinize göre arıcılığın temel sorunları nelerdir? Bunların çözümü için neler yapılabilir?

Ülkemiz dört  tarafından bal akan bir cennettir. Ege bölgemizde  çam balı, Marmara bölgemizde Ayçiçeği balı, Karadeniz  bölgemizde kestane balı, Akdeniz bölgemizde Narenciye balı, Güney doğu bölgemizde üçgül ve pamuk balı, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgemizde yayla balları yoğunlukla üretilirken  lavanta, meşe, ıhlamur, akasya, tütsü, maydanoz ve bir çok çeşit bal zenginliğimiz vardır. Ayrıca dünyanın en kaliteli polen ve propolis i ülkemizde üretilmektedir. Bu zenginliğe rağmen maalesef ülkemizde arı ürünlerinin verimi çok düşüktür. Kovan başına bal üretimi 16-17 kg aralığındadır. Bunun birçok nedeni olmakla beraber başlıca nedeni  geleneksel arıcılığın ısrarla devam edilmesi, yanlış bilgilerin arıcılıkta uygulanmaya devam edilmesi, yanlış ekipman ve arı sağlığı ürünlerinin arıcılıkta kullanılması başlıca nedenleridir.

Her işin başı eğitim olduğu gibi arıcılık eğitimlerinin de bu mesleğe gönül vermiş insanlara anlatılması, öğretilmesi gerekiyor. Arıcılık malzemesi ve ekipmanları konusunda dünyanın bir çok ülkesinden ileride olmamıza rağmen maalesef modern arıcılık tekniklerin arılıklarımızda uygulanmasında bir hayli gerideyiz.  Bu görevi yerine getirmesi gereken kurum ve kuruluşların ivedi olarak bu görevi yerine getirmesi gerekmektedir.

Çok değerli hocamız Ali KORKMAZ ın dediği gibi “Arı sız tARIm yazmanız mümkün değildir.” Tarım sektörünün en küçük paydaşlarından biri olan arıcılık sektörü tarımda ki polenizasyonun  %70 ni gerçekleştirmektedir. Buda tarımda verimliliği artıran en önemli etkendir. Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu Milli Tarım Seferberliğinin en küçük neferleri olan arılarımız ülkemizde milli tarımın gelişmesinin en büyük paydası olacaklardır.

  • İlimizde arıcılık yapanlar incelendiğinde ve il dışından gelip bu topraklarda arıcılık yapanların sayısı ne kadardır? Bunlar yılda ne kadar bal üretiyorlar? Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

İlimizde ki yerli arıcıların sayısı 4084 kişidir. Toplam arı kovanı sayısı 224807 adettir. İlimize dışarıdan gelen arıcı sayısı 722 kişidir. Bu kişilerin getirdiği kovan sayısı 133340 adettir. İlimize dışarıdan gelen arıcıların konaklama zamanları Mayıs ve Ekim aylarıdır. Sezon içerisinde ilimizde 358147 adet arı kovanı bulunmaktadır. Ülkemizde ki toplam kovan sayısı 7900364 adet kovandır. TUİK verilerine göre ülkemizde ki kovan başı ortalama bal verimi  14.3 Kg dır. Bu veriler ışığında ilimizde yaklaşık 5.121 ton bal üretimi gerçekleşmektedir.

Ülkemizde Sivas arıcılığın yapıldığı en büyük coğrafyadır. Üretilen ürünün büyük bir bölümü ilimiz içerisinde satılmaktadır. Satılan balın ve diğer arı ürünlerinin ilimize çok ciddi ekonomik katkısı bulunmaktadır. Bu girdinin arttırılması için başta ilimizdeki arıcı ve kovan sayısının arttırılması, boş arazilerin mutlaka değerlendirilip arı ürünleri veriminin arttırılması gerekmektedir.

  • İlimizde arıcılığın gelişmesi için neler yapılmalıdır? Yetkililerden neler bekliyorsunuz?

İlimizde arıcılığın gelişmesi için mutlaka eğitim seferberliğinin başlatılması gerekmektedir. Ayrıca arıcılığa elverişli arazilerimizde Bal Ormanı Projelerinin mutlaka yaygınlaştırılması gerekmektedir. Zaten  Bal Ormanı Projelerinin pilot bölgesi Sivas ilimizdir. Mimarı millet vekilimiz sayın Ekrem ERDEM dir.  Bu çalışmalar kapsamında Orman İşletme Müdürlüğümüz ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz çalışmaların yaygınlaşması için gerekli özveriyi göstermektedir. Fakat bu uygulamaların arıcılarımıza anlatılması onların teşvik edilmesi için başta arıcılar birliğine, bal üreticileri birliklerine ve  ilçe tarım müdürlüklerine büyük görev düşmektedir.

Ayrıca arıcılık ilimize ekonomik girdisi olan en büyük gelir kaynaklarından birisidir. İlimizde üretilen bal ve diğer arı ürünleri ilimiz ekonomisine ciddi anlamada katkı sağlamaktadır. İlimize diğer illerden gelen arıcıların ilimize bıraktıkları ekonomik değerde çok önemlidir. İlimizin bu konudaki en büyük eksiği arıcılık sektörüne katkı sağlayan yan sanayilerin gelişmemiş olmasıdır. Ayrıca üniversitemizde maalesef arıcılıkla ilgili bir bölüm bulunmamaktadır. İlimizde mutlaka Arıcılık Araştırma Enstitüsünün kurulması gerekmektedir. Son olarak alternatif tıbbın, apiterapinin   ve sağlık turizmin popüler olduğu günümüzde mutlaka bunlarla ilgili çalışmalarında yapılması gerekmektedir.

  • Sivas halkının arıcılıkla meşgul olmasını önerir misiniz? Onlara tavsiyeleriniz nelerdir?

“Rabbin bal arısına şöyle vahyetti: “Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kurdukları çardaklardan kendine göz göz ev (kovan) edin. Sonra da her türlü meyveden ye de Rabbinin sana yayılman için belirlediği yolları tut!” Onların karınlarından renkleri çeşit çeşit bir şerbet çıkar ki onda insanlara şifa vardır. Elbette düşünen kimseler için bunda alacak ibret vardır.” (Nahl, 16/68, 69). Mukaddes kitabımız Kuran-ı Kerim de, Allah Celle Celalühü arıyı ve balı böyle anlatıyor. Arıcılık mesleğini icra etmenin manevi hazzı ve maddi kazancı apayrıdır. Fakat arıcılık mesleği ile uğraşmak meşakkatli ve özveri isteyen bir uğraştır. Bu uğraşı yapamasalar dahi mutlaka arının bize sunduğu ürünlerini tüketmemiz gerekmektedir.

 

 

  • Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Ülkemizde kişi başına bal tüketimi  yıllık 1,3 kg dır. Bu oranla ülkemiz bu alanda dünyada zirvededir. Fakat bu oran bana göre ülkemiz için son derece azdır. Hatta arı ürünleri tüketimi ile ilgili şöyle bir düşüncem bulunmaktadır. Ülkemizde bal ve arı ürünleri tüketimi arttıkça insanlarımızın hastalanma oranlarında düşüş olacaktır. Hatta soğuk algınlığı ve diğer basit virüsle bulaşan hastalıkların bulaşma olasılığın düşürülmesinde özellikle balın önleyici rolü olur. Genellikle hasta olduğumuz zaman tükettiğimiz balı hasta olmadan önce tüketmemiz durumunda vücudumuzun bağışıklık sistemi güçlenecek hasta olma ihtimalimiz düşecektir. Bu durum neticesinde devletimizin ve milletimizin  sağlık harcamalarına yaptığı masraflar azalacaktır.  Bu konu hakkında kamu spotlarının dahi yapılmasında fayda olacağını düşünüyorum.

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.